Kutatási programunk - MTA-DE KTTK Kutatócsoport

Kutatási programunk

A természet mint holisztikus rendszer jelenségeit és törvényszerűségeit az egyes diszciplínák egymással összefüggésben magyarázzák. Ezek megértéséhez már az általános iskola alsó tagozatától kezdve szükséges az integrált természettudományos tudás és attitűd valamint a természettel történő emocionális kapcsolat kialakítása.

A Közoktatás-fejlesztési Kutatási Pályázat (2022–2026) keretében futó kutatási programunk célja a hazai általános iskola 1-4. évfolyamán tanuló kisdiákok integrált természettudományos tudását és szemléletét megalapozó és befolyásoló kognitív, non-kognitív és szocioökonómiai tényezők vizsgálata, valamint a vizsgálatok eredményeit beépítő fejlesztőprogram kidolgozása, alkalmazása és hatásvizsgálata.

A vizsgálatokban tantárgy-pedagógiát oktatók és kutatók, a pedagógiai pszichológia kutatói, PhD hallgatók valamint általános iskolai tanítók vesznek részt. A kutatás eredményeit összefoglaló publikációk, az ismeretszerzési folyamatot segítő módszereket magába foglaló oktatási segédanyagok és dokumentumok a tanár- és tanítóképzésben, valamint az általános iskolai oktató és nevelő munka gyakorlatában hasznosulhatnak.