Idegen nyelvi követelmények - Nyelvtanári Csoport

A DE Tanulmányi és Vizsgaszabályzata című dokumentum 4. számú mellékletének Természettudományi és Technológiai Karra vonatkozó fejezete

I. A tanulmányaikat az első évfolyamon 2023 februárban vagy szeptemberben – majd ezt követően felmenő rendszerben - megkezdő hallgatók esetében:

1.    Természettudományos vagy mérnöki alapszakokon

a) ha a hallgató a képzés megkezdésekor nem rendelkezik a szak által elfogadott nyelvből („Szakok követelményei”) középfokú (B2), komplex típusú általános nyelvvizsgával, vagy ezzel egyenértékű érettségi bizonyítvánnyal vagy oklevéllel, akkor két félév általános angol nyelvi kurzust kell teljesítsen, amelyből a második nyelvi záróvizsgával zárul.

b) Egy félév vizsgával záruló szaknyelvi kurzus teljesítése (2 kredit) az alapképzésben részt vevő minden TTK-s hallgató számára kötelező. A szaknyelvi kurzus felvétele a 3. félévnél előbb nem lehetséges.

A szaknyelvi félévért kapott kreditek a szabadon választható szakmai tárgyak kreditjei között számolhatók el.

A vizsgázás bizottság előtt történik, amelyben a hallgató számára releváns szakma is képviselteti magát.

c) ha a hallgató belépéskor rendelkezik a szak által elfogadott nyelvből („Szakokkövetelményei”) középfokú (B2), komplex típusú általános nyelvvizsgával, vagy ezzel egyenértékű érettségi bizonyítvánnyal vagy oklevéllel, akkor csak egy félév szaknyelvi kurzus teljesítése kötelező az 1. pont b) bekezdésben leírtak alapján.

d) ha a hallgató tanulmányai közben középfokú (B2), komplex típusú általános nyelvvizsgát, vagy ezzel egyenértékű oklevelet szerez egy, a szak által elfogadott nyelvből („Szakok követelményei”), akkor mentesül az általános nyelvi kurzusok teljesítése alól, de egy szaknyelvi kurzus teljesítése kötelező az 1. pont b) bekezdésben leírtak alapján.

2.    Természettudományos vagy mérnöki mesterszakokon

Egy félév szaknyelvi kurzus teljesítése kötelező (mely gyakorlati jeggyel zárul), ami kiváltható egy a saját szakján meghirdetett legalább 2 kredit értékű angol nyelvű tárggyal.

3.    Osztatlan tanárszakokon

a) ha a hallgató a képzés megkezdésekor nem rendelkezik a szak által elfogadott nyelvből („Szakok követelményei”) középfokú (B2), komplex típusú általános nyelvvizsgával, vagy ezzel egyenértékű érettségi bizonyítvánnyal vagy oklevéllel, akkor a 6. félév végéig két félév általános angol nyelvi kurzust kell teljesítsen, amely a 2. félév végén nyelvi záróvizsgával zárul.

b) ha a hallgató belépéskor rendelkezik a szak által elfogadott nyelvből („Szakok követelményei”) középfokú (B2), komplex típusú általános nyelvvizsgával, vagy ezzel egyenértékű érettségi bizonyítvánnyal vagy oklevéllel, akkor a nyelvi követelmények teljesítettnek tekintendők.

II. A tanulmányaikat első évfolyamon természettudományi vagy műszaki alapszakon 2022 szeptemberben vagy azt megelőzően megkezdett hallgatók esetében:

Egy félév szaknyelvi kurzus teljesítése (2 kredit) az alapképzésben részt vevő minden TTK-s hallgató számára kötelező, amely gyakorlati jeggyel zárul. A szaknyelvi kurzus felvétele a 3. félévnél előbb nem lehetséges.